niedziela, 05 / lipiec / 2020r.
               
HOME
O NAS...
WARUNKI
PORADY
LINKI
KALENDARIUM
GALERIA
MAPA
KONTAKT
 | 
Oczarjk na Facebooku


Menu

Szukaj

naz polska data
naz łacińska cena

REKLAMA
reklama


PORADY OGRODNICZE -> WSZYSTKO O RÓŻACH -> Szkodniki róż. Część I « wstecz


Cena: 0.00 zł/szt

Szkodniki róż. Część I  -  Nimułka różana, przędziorek chmielowiec, mszyca różana, wciornastki, bruzdownica, śluzownica różana, skoczek różany, obnażacz różówka, zwójka różaneczka, zwójka różóweczka, znamionówka tarniówka


Szkodniki róż część I
PORADY - RÓŻE - ROSARIUM
Szkodniki róż. Część I.
Nimułka różana, przędziorek chmielowiec, mszyca różana, wciornastki, bruzdownica, śluzownica różana, skoczek różany, obnażacz różówka, zwójka różaneczka, zwójka różóweczka, znamionówka tarniówka.

SPIS TREŚCI

    SZKODNIKI RÓŻ CZĘŚĆ I

 1. Nimułka różana.
 2. Przędziorek chmielowiec.
 3. Mszyca różana.
 4. Wciornastki.
 5. Bruzdownica pędówka i zwiot różany.
 6. Śluzownica różana.
 7. Skoczek różany.
 8. Obnażacz różówka.
 9. Psowacz różany.
 10. Zwójka różaneczka.
 11. Zwójka różóweczka.
 12. Znamionówka tarniówka.

    Szkodniki róż - słowo wstępu.
Różne gatunki i odmiany róż są w różnym stopniu podatne lub odporne na szkodniki. Najbardziej wrażliwe na szkodniki są odmiany wielkokwiatowe i wielokwiatowe.
   Występowanie szkodników w znacznym stopniu ograniczają:

 • Właściwa pielęgnacja,
 • odpowiedni rozstaw krzewów,
 • dobrze dobrane stanowisko,
 • zaproszenie do ogrodu ptaków na stałe jako naturalnych łowców szkodników,
 • a także obecność innych gatunków róż w pobliżu.

   Ważne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodników poprzez wygrabienie spod krzewów liści i wycięcie porażonych części roślin oraz usuwanie ich z terenu ogrodu. W opadłych liściach zimuje większość jaj i dorosłych szkodników.
   Występowaniu szkodników sprzyjają przede wszystkim następujące czynniki:

 • Źle dobrane za mokre lub za suche stanowisko dla krzewu róży.
 • Duże zagęszczenie krzewów, co związane jest ze słabą cyrkulacją powietrza.
 • Wysoka wilgotność wokół krzewów i częste moczenie roślin (niewłaściwe podlewanie!).
 • odatność roku na wylęg szkodników.
 • Wilgotna deszczowa pogoda.

Naturalny niszczyciel szkodników róż   Susza oraz wysoka temperatura sprzyja osiedlaniu się na krzewach róż mszyc oraz przędziorków. Zwalczanie szkodników o ssącym aparacie gębowym (mszyce, skoczki) zapobiega roznoszeniu przez nie chorób wywoływanych przez wirusy i fitoplazmy.
   Gdy występują tu i ówdzie mszyce czy inne podobne szkodniki, powinniśmy je, co prawda, mieć na oku, ale natychmiastowe podjęcie przeciwdziałania lub wręcz zastosowanie toksycznych oprysków jest często zbyt pospieszne. Jeśli powstałe szkody, tak dla rośliny, jak i wyglądu ogrodu wydają się ograniczone, lepiej odczekać, aż zajmą się problemem drapieżne biedronki lub złotooki. W ogrodzie prowadzonym w sposób mniej więcej ekologiczny sprawa rozwiąże się sama, bez naszej ingerencji.

   ŚRODKI CHEMICZNE...
>> Nie mogą trafić w ręce dzieci. Zawsze chemikalia dobrze chowamy i zamykamy!
>> Stosujemy środki chemiczne ściśle i wyłącznie według instrukcji producenta.
>> Przygotowujemy zawsze w odpowiednim stężeniu i podajemy w odpowiedniej dawce. Resztki powinny być utylizowane przez fachowców.
>> Staramy się unikać oprysków w okresie wzmożonej aktywności pszczół. Opryski robimy bardzo wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy już pszczoły nie zajmują się zapylaniem.
>> Opryskiwanie najlepiej przeprowadzać wcześnie rano lub po zachodzie słońca, żeby woda nie spowodowała oparzeń.
>> Zabiegi ochronne rozpoczynamy zimą, stosując środki grzybobójcze, które mają na celu wyeliminowanie zarodników grzybów zimujących w glebie lub w nierównościach kory u podstawy krzewu.
>> Chemię stosujemy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

   >> wróć do spisu treści...

SZKODNIKI RÓŻ CZĘŚĆ I

    Nimułka różana. Blennocampa pusilla.
Nimułka różana oraz objawy żerowania   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE:
Nimułka różana jest małą muszką błąkówką z rodziny pilarzowatych. Często pojawiającego się szkodnika poznamy po charakterystycznych zniekształceniach liści. Podczas składania jaj samica nakłuwa liść. W wyniku nakłucia liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego, brzegami do dołu. Liście zwijają się po to aby ochronić potomstwo. Wewnątrz liścia żeruje jedna lub dwie larwy długości 8-9 mm, o 11 parach nóg, z brązowymi główkami. Larwy zeskrobują miękisz z dolnej strony blaszki liściowej, w wyniku czego liście zmieniają kolor na żółtawoczerwony i zasychają. Kanaliki w miąższu liścia wytoczone przez larwy nimułki zamieniają liść w rodzaj koronki, zostawiając jedynie unerwienie liścia. Larwy żerują od końca maja do końca czerwca. Owad składa jaja na brzegach liści, powodując także ich zwijanie. Cała roślinnieje od najazdu tego szkodnika, ponieważ krzew róży o zwiniętych liściach nie ma czym gromadzić światła słonecznego do fotosyntezy.
Objawy żerowania nimułki różanej    ZAPOBIEGANIE: Zniekształcone liście obrywamy i wyrzucamy do pojemnika na śmieci lub palimy (nigdy nie na stos kompostowy). Larwy nimułki rozwijają się w zrolowanych liściach od maja do czerwca i w tym czasie można je łatwo pozbierać. Utrata kilku, kilkunastu liści nie powinna zaszkodzić zdrowiu całego krzewu.
Jedną z ciekawszych form zapobiegania rozmnożeniu się nimułek jest ochrona róż poprzez zachęcenie ptaków do gniazdowania w naszym ogrodzie. Ptaki chętnie zjadają gąsienice nimułek.
   ZWALCZANIE: Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin do niszczenia jaj i larw nimułki jest mało skuteczne i może bardziej szkodzić niż pomagać. Larwy schowane są w zwiniętych liściach. Przy dużym nasileniu szkodnika zwalczamy go stosując opryskiwanie preparatami wgłębnymi o działaniu żołądkowym np. Owadofos 540 EC(0,15%) lub Decis 2.5 EC. Najlepsze rezultaty gwarantuje środek o nazwie Basudin. Chemiczne środki ochrony zwalczają wyłącznie dorosłe owady, dlatego opryski należy powtarzać, aż wszystkie pokolenia szkodnika osiągną dorosłość i będą mogły być zniszczone.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania nimułki różanej.

Objawy pojawienia się nimółki różanej

Objawy pojawienia się nimółki różanej

Objawy pojawienia się nimółki różanej

Objawy pojawienia się nimółki różanej

Objawy pojawienia się nimółki różanej

Larwa i dorosła nimułka różana

   >> wróć do spisu treści...

    Przędziorek chmielowiec. Tetranychus urticae.
   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE:Do najczęściej spotykanych należą: przędziorek chmielowiec Tetranychus urticae oraz rubinowiec Tetranychus cinnabarinus.
Przędziorek i jego pajęcza siećPrzędziorek to drobny pajączek, którego pojawienie się zazwyczaj sygnalizuje widoczna na krzewach róż bardzo mała pajęczynka.
Te niewielkie roztocza można łatwo zauważyć, gdyż są  charakterystycznie czerwono ubarwione, jednakże są dość małe czerwone pajączki bo wielkości około 0,5 (pół) milimetra. Najłatwiej znaleźć go na spodniej stronie liścia wśród białych niteczek przędzy. Posiada 4 pary odnóży żółtozielonych. Szkodnik usadawia się przeważnie na spodniej stronie liści. W okresie suchej i upalnej pogody osobniki dorosłe wydzielają delikatną przędzę. Żywi się podobnie jak mszyce wysysanym z liści sokiem. Pokłute liście przybierają kolor żółtobrązowy i następnie masowo opadają. Szkodnik przenosi się na drugi liść. Najczęściej owady te atakują rośliny podczas upałów i suszy. Przędziorek składa jaja w ziemi, gdzie razem z samicami mogą przetrwać zimę pośród suchych liści.
   ZAPOBIEGANIE: Nie należy sadzić róż w miejscach gdzie powietrze jest bardzo suche, przy samych południowych ścianach, które się nagrzewają i działają jak suszarka na różany krzew. Najbardziej zagrożone są róże wielokwiatowe rosnące między powierzchniami brukowanymi oraz róże pnące przy ścianach. Przypominamy: sadząc różę wybierz stanowisko o dobrym przewietrzaniu, ale nie na silnym ciągłym przeciągu. Kolejnym środkiem zaradczym jest dobre odżywienie roślin.
   ZWALCZANIE: Łatwo można się pozbyć przędziorka stosując środki przeciwko roztoczom np. Talstar 100 EC. Poza tym preparatem zwalczanie wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków najlepiej przeprowadzić mieszaniną preparatów: Magus 200 SC (0,06%), lub Nissorun 050 EC (0,06%) z dodatkiem preparatu Talstar 100 EC (0,05%). Opryskiwanie krzewów należy przeprowadzić dwukrotnie w odstępie 7 do 10 dni. Z tym pasożytem należy walczyć nawet pod koniec sezonu wegetacyjnego roślin, aby nie złożył jaj w ziemi na zimę, z których to jaj wiosną wylęgnie się nowe pokolenie szkodnika ubranego w czerwony kubraczek. Późnym latem zimujące samice są bardzo odporne na środki chemiczne i mróz.
Pamiętajmy że zwalczanie chemiczne przynosi efekty tylko wtedy, gdy często zmienia się preparaty. W ten sposób nie zdążą powstać odporne na dany preparat szczepy szkodnika, które mogą rozprzestrzenić się wybuchowo!

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania przędziorka.

Objawy żerowania kolonii przędziorków na liściu

Pajęczyna przędziorka

Oto ja przędziorek

szkodnik na suche lato

przędziorki żerują na różnych roślinach, nie tylko różach

Kolonia przędzioków

Przędziorek pod mikroskopem

   >> wróć do spisu treści...

    Mszyca różana. Macrosiphum rosae.
   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Najczęściej występują: mszyca różano – szczeciowa, mszyca różano – rutewkowa, mszyca różano – trawowa, mszyca różana szklarniowa; z rodziny, miodownicowatych Lachnidae miodownica różana. Opisywane pluskwiaki to liczne drobne zielone owady o długości do Wygląd mszycy i zaatakowany pęd różyokoło 4 mm, uskrzydlone jak i bezskrzydłe.
Występuje duża zmienność kolorystyczna od żółtozielonej do czerwonawej. Czułki są dłuższe od ciała. Obsiadają miękkie tkanki wierzchołków pędów, gdzie mogą łatwo dostać się do soku komórkowego, wysysając go i osłabiając roślinę. Masowe pojawienie się mszyc możemy zaobserwować od kwietnia do czerwca. Mszyce na różach są przeważnie jasnozielone i siedzą masowo na wybijających, młodych pędach różanych. Na ich kleistej wydzielinie, nazywanej rosą miodową, rozwijają się jak na pożywce czarne grzyby sadzakowe, dodatkowo utrudniając liściom zachodzenie procesu fotosyntezy. Zaatakowana część rośliny niszczeje, pąki kwiatowe więdną, a liście usychają i opadają. Mszyce mogą być sprawcami (przenosicielami) niektórych chorób wirusowych.
kolonia mszyc na różanym pędzie   ZIMOWANIE: Jaja mszycy zimują na pędach róż. Wiosną pod koniec kwietnia lub na początku maja wylęgają się larwy. Do połowy maja przekształcają się one w założycielki rodu, które rodzą po 3-8 larw dających początek kolejnemu pokoleniu. W czerwcu pojawiają się formy uskrzydlone, z których część migruje na rośliny zielne, a część przelatuje na inne krzewy róż. Nowe pokolenia mszyc rozwijają są do końca września. W końcu września i październiku pojawia się pokolenie płciowe, którego samice po zapłodnieniu składają jaja zimowe - na korę pędów róż.
   ZAPOBIEGANIE: W obronie róż przed mszycami bardzo przydatne są żywiące się nimi drapieżne owady. Należy unikać suchych stanowisk i nadmiernego zasilania nawozami azotowymi. Spragniona róża jest słaba i szczególnie narażona na ataki mszyc.
   ZWALCZANIE:
Mszyce zwalcza się przeważnie preparatami chemicznymi: Confidor 200 SC, Mospilan 20 SP, Pirimor 50 WC. Sprawdzono, że mszyce nie cierpią szarego mydła. Opryskując liście i pędy roztworem z szarego mydła mszyce masowo wymierają i opadają z liści. Drapieżne biedronki i inne owady np.: larwy bzygowatych, gąsieniczniki, skorki, chrząszcze, drapieżne pluskwiaki i pająki stanowią naturalną ochronę przed opisywanym szkodnikiem.

   NATURALNE METODY ZWALCZANIA MSZYCY:

 • Gnojówka z pokrzyw jako środek zaradczy: Gnojówka z pokrzyw jest idealnym nawozem oraz środkiem przeciw wielu owadom szkodnikom w ogrodzie biologicznym. Działa na rośliny uzdrawiająco, poprawia wzrost roślin i tworzenie chlorofilu, zwalcza szkodniki typu mszyca, przędziorki i inne. Zawiera dużo gryzących i palących czynników tj. azotu i potasu, trzeba się więc z nią obchodzić ostrożnie, aby nie popalić korzeni czy pędów oraz dłoni. Dlatego używamy tylko rozcieńczonej cieczy. Jest idealnym nawozem pod "żarłoczne" rośliny np. pomidory czy kapustę. Potrzebna będzie do tego beczka drewniana, a najlepiej z tworzywa sztucznego, plastiku (nie metalowa - metal może wejść w niekorzystną reakcję z roztworem), pokrzywy, woda i ok. 2 tygodni czasu.
  Pokrzywy tniemy na mniejsze kawałki i zalewamy wodą w proporcjach 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody. Nie napełniamy beczki po brzeg, ponieważ w czasie procesu fermentacji zawartość będzie się burzyć. Raz dziennie mieszamy zawartość, co pozwoli na dostarczenie tlenu do procesu fermentacji i przyspieszenie go. Po 10-21 dniach mamy gotowy życiodajny płyn, którym po rozcieńczeniu 1:10 podlewamy rośliny. Jeżeli daliśmy więcej pokrzyw niż zalecane powyżej, rozcieńczamy 1:20. Dla wzmocnienia delikatnych roślin używa się delikatnego roztworu. Proces fermentacji trwa od 10-21 dni w zależności od pogody.
  Ten niezwykle cenny naturalny płynny nawóz jest gotowy gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemnego koloru. Gnojówka w okresie fermentacji nie pachnie perfumerią, ale jeśli komuś przeszkadza wystarczy dodać waleriany czyli wyciągu z kozłka lekarskiego. Aby zrozumieć dlaczego pokrzywa jest tak cenna, trzeba poznać warunki naturalne w jakich rośnie. Najchętniej rośnie na nieużytkach, rumowiskach i wysypiskach, które bardzo szybko zamienia w urodzajną glebę. Ciemnozielone liście zawierają duże ilości żelaza, chlorofilu, potasu, witamin i wielu innych cennych minerałów, a we włoskach parzących są związki krzemu i wapnia.
  ZWALCZANIE MSZYCY Zimny, palący wyciąg z pokrzyw robimy z 1 kg świeżych pokrzyw, które zalewamy 10 litrami wody. Czekamy 12-24 godzin. Nie dopuszczamy do fermentacji. Nie rozcieńczamy. Otrzymany płyn wykorzystujemy bezpośrednio do oprysku. Palące substancje pokrzywy szybko znikaja, więc płyn należy wykorzystać zaraz po sporządzeniu. Ta metoda działa przy niewielkiej ilości mszyc.
 • Wyciąg z czosnku. 200g ząbków czosnku rozgnieść, zalać 10 L wody i odstawić na 3 lub 4 dni, nie rozcieńczać. Stosować wiosną i latem, zapobiegawczo i przy porażeniu. Robimy opryski na rośliny. Pomaga zwalczać mszyce, połyśnicę marchwiankę, wielkopąkowca porzeczkowego, przędziorki oraz wiele chorób bakteryjnych i grzybowych.
 • Soda oczyszczona jako środek przeciwko szkodnikom. Na 1 litr ciepłej wody zastosować 0,5 łyżeczki sody (rozpuszcza się w temp. powyżej 20C) plus ok. 4 łyżek oleju roślinnego jadalnego plus kilka kropel mydła w płynie. Wstrząsnąć i opryskać. Częstotliwość użycia sodki to 2x w tygodniu w odstępie 2 tygodni. Działa niezawodnie na mszyce, przędziorki. Nie pryskać w ciągu słonecznego dnia, ponieważ kropelki oleju mogą podziałać jak soczewki i oparzyć roślinę.
 • Wyciąg z cebuli. 200g cebuli zalać 10 litrów wody, gotować przez 35 min., nie rozcieńczać. Stosować zapobiegawczo lub przy porażeniu, opryskać 3 razy co 5 dni. Zwalcza mszyce, miodówki, skoczki i przędziorki.
 • Wyciąg z tytoniu. Ok 50 gr. tytoniu (liści z własnego ogrodu czy suszonego z kiosku) zalewamy wrzątkiem, studzimy i zimnym opryskujemy rośliny. Mszyce umierają zbiorowo i natychmiast. Martwe mszyce po kilku godzinach możemy zmieść spod krzewu i zakopać w kącie ogrodu. Pomaga zwalczać mszyce i przędziorki. Płyn jest trujący, trzymać z dala od dzieci. Najlepiej po użyciu wylać i naczynie dobrze wyparzyć bądź wyrzucić. Nie zabija żab ani ślimaków.
 • Roztwór szarego mydła. Przygotowanie 2% roztworu szarego mydła.
  W tym celu bierze się 20 g czystego szarego mydła na 1 l gorącej wody. Po ochłodzeniu stosuje się nie rozcieńczony roztwór. Można nim opryskiwać rośliny przeciw mszycom, czerwcom i wełnowcom. Pomaga kilkakrotne umycie roślin tym roztworem.
 • Odwar z wrotyczu. 3 kg świeżych kwiatostanów (lub 0,3 kg suszu) zalać 10 litrami wody i przegotować; po ostudzeniu odwar przecedzić i opryskiwać nim rośliny zaatakowane przez mszyce.
 • Napar z pędów krwawnika. Nadziemne części rośliny wysuszyć w suchym i zacienionym miejscu. 0,8 kg rozdrobnionego suszu zalać wrzątkiem i pozostawić na 30-40 min, po czym uzupełnić wodą do 10 litrów i pozostawić na 48 godzin. Następnie przecedzić i naparem opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce.
 • Coca - cola. Podobnież na zlikwidowanie mszycy działa oprysk Coca - colą. /informacja nie sprawdzona/.

   CIEKAWOSTKI: Niektóre gatunki mrówek opiekują się mszycami, korzystając w zamian z produkowanej przez nie spadzi. Mszyce odżywiają się głównie białkami i tłuszczami, wydalają natomiast cukry proste, które stanowią nawet do 55% suchej masy, tego co mszyce wydalają. Mrówki pobudzają mszyce do wydalania spadzi, głaskając ich odwłoki swoimi czułkami. Często mrówki przetrzymują mszyce przez zimę w swoich gniazdach.
Więcej o mszycy jako szkodniku przeczytasz na stronie:
Mszyca - owad szkodnik czy źródło słodyczy. /Włodzimierz Wojtaś/


   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania mszycy różanej.

kolonia mszyc na pędzie róży

kolonia mszyc na pędzie róży

mszyce w powiększeniu

witam, jestem różana mszyca :-)

   >> wróć do spisu treści...

    Wciornastki. Thysanoptera, Physapoda.
wciornastki: larwa i owad dorosły    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE:
Są to brązowawe, niewielkie, długości ok. 1,5 mm owady. Najczęściej spotykane to:
   wciornastek szklarniowiec,
   wciornastek cieplarek,
   wciornastek mieczykowiec,
   wciornastek tytoniowiec,
   wciornastek grochowiec,
   wciornastek zachodni.
   Larwy są bezskrzydłe, osobniki dorosłe mają skrzydła. Żerowanie trwa od kwietnia do końca września, a jego efektem są zniekształcenia kwiatów, głównie nie rozwijanie się, ale też pojawianie się na płatkach okrągłych, małych plamek, często z czerwoną obwódką, brzegi płatków brązowieją i zasychają. Na powierzchni liści pojawiają się srebrne plamki, z czasem zlewające się w coraz większe. Większość wciornastków żywi się sokami i tkankami roślinnymi. Barwa szkodnika od żółtej poprzez brązową do czarnej. Wiosną samice składają jaja w górnej części rośliny i właśnie tam żerują wylęgłe larwy. Po przeobrażeniu w dorosłe osobniki następuje dość krótki okres żerowania, po którym szkodniki schodzą w glebę, gdzie zimują.
Wciornastki są dostrzegalne gołym okiem w postaci szybko poruszających się „kreseczek”.
   ZIMOWANIE: Pod krzewem w glebie i w liściach zimują dorosłe owady jak i larwy.
   ZAPOBIEGANIE: Utrzymywanie wysokiej wilgotności i nie przesuszanie rośliny.
   ZWALCZANIE: Wciornastki zwalczamy środkami chemicznymi np. Confidor 200 SL, Decis 2.5 EC, Mospilan 20 SP, Talstar 100 EC i inne.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania wciornastka.

liść po żerowaniu wciornastka

liść po żerowaniu wciornastka

wciornastki na kwiacie orchidei

uszkodzenia pąka róży w wyniku działania wciornastków

ledwo widoczny szkodnik wciornastek

   >> wróć do spisu treści...

    Bruzdownica pędówka i zwiot różany. Ardis brunniventris
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE:
Bruzdownica pędówkaSzkodnik atakuje róże do końca maja. Górne części pędów więdną i zamierają. W środku pędów można znaleźć wygryzione podłużne tunele, w których znajdują się małe gąsienice. Larwy bruzdownicy znajdują się w górnym odcinku wydrążonego korytarza a zwiotu w dolnym. Szkodniki atakują najmłodsze pędy.
   ZIMOWANIE: Pod krzewem w glebie i w liściach zimują dorosłe owady jak i larwy.
zwiędnięty pęd róży - objawy żerowania bruzdownicy    ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku maja. Pędy zaatakowane przez larwy bruzdownicy ścinamy do zdrowego miejsca pędu i usuwamy z ogrodu. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu. Czasami pomaga przesadzenie krzewu róży w inne miejsce.
   ZWALCZANIE: Należy zastosować preparat o nazwie Confidor 200 SL lub Basudin 25 EC.


   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania bruzdownicy.

larwa bruzdownicy na pędzie

   >> wróć do spisu treści...

    Śluzownica różana.
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE:
Żółtozielone, pokryte ciemnym śluzem, długości 10 mm o 11 parach nóg larwy tej błonkówki żerują Śluzownica różanana liściach, pozostawiając po sobie tzw. szkieletowanie, czyli wygryzione miejsca między nerwami. Bardzo często na liściach jest tylko jedna wyjedzona dziura. Jeżeli larw jest dużo, pozostawiają liście wygryzione do samych nerwów.
   ZIMOWANIE: Pod krzewem w glebie i w liściach zimują dorosłe owady jak i larwy.
   ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku maja. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu. Czasami pomaga przesadzenie krzewu róży w inne miejsce.
   ZWALCZANIE: Należy zastosować preparat o nazwie Confidor 200 SL lub Basudin 25 EC.


   >> wróć do spisu treści...

    Skoczek różany. Typhlocyba rosae
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: W końcu maja i w czerwcu żerują na dolnej stronie liści róż białe lub biało-żółte bezskrzydłe larwy oraz uskrzydlone osobniki dorosłe. Drugie pokolenie pojawia się w końcu lata. Po poruszeniu krzewu owady charakterystycznie skaczą. Nakłuwa liście (zazwyczaj ze spodu) skoczek różanyi wysysa z nich soki. Na liściach pojawiają się drobne, białawe plamki, głównie wzdłuż nerwów. Następnie marmurkowate wzory na całej powierzchni i liście opadają. Objaw pojawienia się marmurku lub, jak inni to nazywają, biało-zielonej mozaiki są typowym efektem żerowania skoczka różanego.
   ZIMOWANIE: Jaja zimują pod powierzchnią kory pędów jednorocznych.
   ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku maja. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu. Czasami pomaga przesadzenie krzewu róży w inne miejsce.
   ZWALCZANIE: Skoczka zwalczamy opryskami nieselektywnymi np. Owadofos, ale jeśli nie jest to masowe występowanie, TO wystarczają metody mechaniczne - zgniatanie szkodników przez liść.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania skoczka różanego.

skoczek różany żerujący na liściu róży

jasne mozaikowe plamy - objaw żerowania skoczka

kolonia skoczków różanych

   >> wróć do spisu treści...

    Obnażacz różówka. Arge rosae.
Obnażacz różówka Arge rosae    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Błonkówka ta składa jaja pod skórką młodych pędów. Skórka brunatnieje, pęka, a pęd zgina się. Jasnozielone larwy z żółtymi pasami lub czarnymi plamami, długości ok. 3 cm. Larwy wyjadają liścia półokrągłymi wżerami (jak ukazano na zdjęciach poniżej).
   ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku maja. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu. Czasami pomaga przesadzenie krzewu róży w inne miejsce.
   ZWALCZANIE: Zalecane opryski. Skuteczne środki: Karate Zeon 050 CS, Talstar 100 EC.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania obnażacza różówkę.

obnażacz różówka gąsienica

obnażacza różówkę - owad dorosły

obnażacza różówkę - owad dorosły

szkody poczynione przez obnażacza różówkę

kolonia żerujacych gąsienic obnażacz różówka

kolonia żerujacych gąsienic obnażacz różówka

kolonia żerujacych gąsienic obnażacz różówka

   >> wróć do spisu treści...

    Psowacz różany. Emphytus cinctus.
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Od czerwca do września larwy z rodziny pilarzowatych, ciemnozielone po stronie grzbietowej, długości ok. 8-10 mm, o 11 parach nóg, zeskrobują miękisz na spodniej stronie liści, następnie wygryzają nieregularne dziury w liściach. Okres żerowania larwy pierwszego pokolenia przypada na czerwiec, a drugiego na lipiec i sierpień.
   ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku maja. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu. Czasami pomaga przesadzenie krzewu róży w inne miejsce.
   ZWALCZANIE: Zwalczanie larw pilarzowatych jest stosunkowo łatwe, ponieważ żerują na powierzchni liści. Wystarczy krzewy opryskać preparatem o działaniu kontaktowym, np. z grupy pyretryn – AB (przeciwko szkodnikom na roślinach ozdobnych AL, Plant Spray AE lub pyretroidów - ABC na mszyce AL, Polysect Hobby AL.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania psowacza różanego.

   >> wróć do spisu treści...

    Zwójka różaneczka.
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Motyl z rodziny zwójkowatych. Gąsienice są żółtozielone, z czarną główką. Żerują w maju i lipcu, w zwiniętych młodych liściach zeskrobując miękisz i wygryzając dziury.
   ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku maja. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu.
   ZWALCZANIE: Zwalczanie zwojkówek jest dość trudne, ponieważ są one schowane w zwiniętych liściach. Stąd przy małej liczbie krzewów zwinięte liście można zbierać i niszczyć wraz z larwami lub gąsienicami. W innym przypadku należy je zwalczać stosując opryskiwanie preparatami o działaniu żołądkowym np. Owadom 540 EC. W znacznym stopniu zaatakowane rośliny spryskać metafosem albo dimetoatem.

   >> wróć do spisu treści...

    Zwójka różóweczka. Archips rosanus.
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Motyl z rodziny zwójkowatych. Zwójka różóweczka. Archips rosanusGąsienice oliwkowozielone, z brązową głową.
   ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku maja. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu. Czasami pomaga przesadzenie krzewu róży w inne miejsce.
   ZWALCZANIE: Zwalczanie zwojkówek jest dość trudne, ponieważ są one schowane w zwiniętych liściach. Stąd przy małej liczbie krzewów zwinięte liście można zbierać i niszczyć wraz z larwami lub gąsienicami.
Gąsienica zwójka różóweczka. Archips rosanus    W innym przypadku należy je zwalczać stosując opryskiwanie preparatami o działaniu żołądkowym np. Owadom 540 EC lub o działaniu kontaktowo - wgłębnym, preparaty typu: Sumithion 500 EC i Owadofos 540 EC (2,25 l/ha), Nurelle D 550 EC (1,5 l/ha), Ultracid 40 EC (1,2-1,5 l/ha), Basudin 25 EC (2,25-3,75 l/ha).


   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania zwójki różóweczki.

   >> wróć do spisu treści...

    Znamionówka tarniówka. Orgyia antiqua.
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE:
Znamionówka jest ćmą. Na początku maja i potem od końca czerwca do sierpnia żerują szare, z czarną głową i białymi przeplatanymi rudożółtymi pasami, włochate gąsienice wygryzające nieregularne dziury w liściach.Gąsienica znamionówki w pięknych barwach
   U samców skrzydła są koloru ciemnobrunatnego z subtelnym paskowaniem, skrzydła z tyłu mają barwę rudo-brunatną. Samice są żółtoszare, wełniście owłosione, mają silnie zredukowane, białawe skrzydła. Gąsienice są kolorowe: na grzbiecie od 4-7 segmentu mają pędzelki żółtawych włosków, dwa pędzelki czarnych włosków przy głowie, dwa na bokach 5 segmentu i jeden na 11 segmencie. Dorosłe osobniki znamionówek mają uwsteczniony aparat gębowy i nie pobierają pokarmu. Niezbędną energię czerpią z zapasów nagromadzonych w ciele podczas życia larwalnego. Podstawowym ich zadaniem jest wydanie na świat potomstwa. Gąsienice żerują na wielu gatunkach drzew liściastych i krzewów.
Samiec ćmy   ZIMOWANIE: Zimuje zwykle w postaci złoża jaj na przyklejonym do kory drzew kokonie samicy.
   ZAPOBIEGANIE: W czasie pojawienia się obu pokoleń osobników dorosłych nie ma wyraźnie zaznaczonej granicy. Motyle spotyka się więc bez przerwy od czerwca do września. Rośliny należy kontrolować od początku maja. Szkodnik często pojawia się co roku w tym samym miejscu.

   ZWALCZANIE: Gąsienice usuwamy mechanicznie - ręcznie.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania znamionówki tarniówki.

Dorosła ćma. Znamionówka tarniówka.

Gąsienica ćmy znamionówki tarniówki

Złożone jaja znamionówki tarniówki

Gąsienica ćmy znamionówki tarniówki

Piękne barwy gąsienicy znamionówki tarniówki

Gąsienica ćmy znamionówki tarniówki

   >> wróć do spisu treści...

Koniecznie zobacz =>SZKODNIKI RÓŻ CZĘŚĆ II

- Opracowanie: Krzysztof Janczewski, listopad 2008 -


KONIECZNIE PRZECZYTAJ

Koniecznie zobacz niezwykle ciekawą ofertę róż dzikich...
Kalendarz ogrodniczy na rok 2017« wstecz   

REKLAMA
reklama google

POLECAMY!

KONTAKT
biuro@oczarjk.pl
GG: 42335517
Skype: oczarjk
do 15-ej: 604-197-556,
po 15-ej: 692-474-891,

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja przesyłka została wysłana zadzwoń (najlepiej po południu ok. godz. 16-19-ej) na nr tel.: 604-197-556

OSTATNIO DODANE

POGODA NA DZIŚ


REKLAMA WP
reklama_wp


© oczarjk.pl RÓŻE PNĄCE  | RODODENDRONY  | POWOJNIKI  | NARZĘDZIA OGRODNICZE  | programowanie stron
 

krzewy liściaste | BORÓWKI | rododendrony wielkokwiatowe | BYLINY OZDOBNE | KAKTUSY | Z ciekawym efektem | osoby prywatne | ŻURAWINY | rododendrony królewskie | DRZEWA LIŚCIASTE | Wyjątkowe warzywa i owoce | Ozdobne byliny i kwiaty | PORZECZKI | DRZEWA OWOCOWE | rododendrony jakuszimańskie | CZEREŚNIE | Rzadkie zioła i przyprawy | IGLAKI | rododendrony williamsianum | AGRESTY | Egzotyczne pnącza | KWIATY NA BALKON I TARAS | KAKTUSY | JEŻYNY | rododendrony repens | KRZEWY LIŚCIASTE | Niespotykane krzewy i drzewa | WINOROŚL | rododendrony miniaturowe | KRZEWY OWOCOWE | JAGODY | rododendrony DUŻE | Nasiona na poplon | MALINY | PNĄCZA | rododendrony WIELKIE | Nasiona iglaków | ROŚLINY DO OCZEK WODNYCH | ARONIA | rododendrony PALIK | Nasiona drzew liściastych | RODODENDRONY AZALIE | azalie wielkokwiatowe 5 LETNIE | Nasiona krzewów ozdobnych | RÓŻE | azalie japońskie | Nasiona roślin miododajnych | TRAWY OZDOBNE I PAPROCIE | Nasiona palm | róże wielkokwiatowe | WRZOSOWATE | ZIOŁA | CEBULE WIOSENNE | róże pnące | CEBULE JESIENNE | CEBULE SPECIAL | NASIONA CIEKAWYCH ROŚLIN | KSIĄŻKI | ROŚLINY CYTRUSOWE | WSZYSTKO O RÓŻACH | WSZYSTKO O RÓŻANECZNIKACH | NAWOZY | WSZYSTKO O TRAWACH | WSZYSTKO O BYLINACH | PORADY O BORÓWKACH | ZIEMIA DO ROŚLIN | Nawóz do róż | SZTUKA W OGRODZIE | Nawóz do rododendronów | Nawóz do borówek | PORADY OGRODNICZE | Książki o bylinach | Drzewa i krzewy ozdobne | Książki o trawach | Książki o iglakach | Zakładanie i pielęgnacja ogrodu | Kalendarze ogrodnicze | Rośliny pokojowe | Zwierzęta domowe | Gleba i skały | Nad wodą | Przyroda Polski i Świata | Kuchnia | ROK W OGRODZIE | CHOINY | CISY | CYPRYSIKI | JAŁOWCE | JODŁY | MODRZEWIE | SOSNY | ŚWIERKI | ŻYWOTNIKI TUJE | IGLAKI INNE | GRUSZE | WIŚNIE | JABŁONIE | ZDROWA ŻURAWINA | Dalie ciemnolistne | Dalie dekoracyjne | Dalie kaktusowe | Dalie karłowe | Dalie kuliste | Dalie pomponowe | Dalie karłowe | Pacioreczniki | Lilie Specjal i azjatyckie | Lilie doniczkowe | Lilie orientalne | Lilie drzewiaste | Lilie trąbkowe | Lilie LA i OT | Lilie tygrysie | Liliowce ogrodowe | WSZYSTKO O CEBULOWYCH | Irysy | WRZOSOWATE RÓŻNE | Magnolie | ŚLIWY | TRUSKAWKI POZIOMKI | Cebule specjal | PIGWY | WSZYSTKO O ZIOŁACH | MORELE | BRZOSKWINIE | NEKTARYNY | PNĄCZA INNE | Powojniki wielkokwiatowe wczesne | Powojniki wielkokwiatowe późne | Powojniki Viticella | Powojniki botaniczne | Powojniki Tangutica | Powojniki bylinowe | byliny na ABCDE | byliny na FGHIJ | byliny na KLMNO | byliny na PQRST | byliny na UWYZŹŻ | Ziemia do wysiewu | Ziemia uniwersalna | Obrazy kwiaty ogród | INNE CIEKAWE | CHOROBY I SZKODNIKI | ZIOŁA | TRAWY OZDOBNE | DRZEWA LIŚCIASTE | FORMY PIENNE | ROŚLINY DO OCZEK WODNYCH | PAPROCIE | MORWY | Kwiaty na balkon i taras | ZDROWA ŚWIDOŚLIWA | Cytryny |

//reklama wp.pl adkontekst