poniedziałek, 25 / maj / 2020r.
               
HOME
O NAS...
WARUNKI
PORADY
LINKI
KALENDARIUM
GALERIA
MAPA
KONTAKT
 | 
Oczarjk na Facebooku


Menu

Szukaj

naz polska data
naz łacińska cena

REKLAMA
reklama


PORADY OGRODNICZE -> WSZYSTKO O RÓŻACH -> Szkodniki róż. Część II « wstecz


Cena: 0.00 zł/szt

Szkodniki róż. Część II  -  Szypszyniec różany, nicienie, korzeniak łopatkowiec, korzeniak szkodliwy, pędraki - chrząszcze majowe, drutowce - sprężyki, żebernica, sarnica.


Szkodniki róż część II
PORADY - RÓŻE - ROSARIUM
Szkodniki róż. Część II.
Szypszyniec różany, nicienie, korzeniak łopatkowiec, korzeniak szkodliwy, pędraki - chrząszcze majowe, drutowce - sprężyki, żebernica jeleniówka i sarnica.

SPIS TREŚCI

    SZKODNIKI RÓŻ CZĘŚĆ II

 1. Szypszyniec różany.
 2. Nicienie.
 3. Guzak północny.
 4. Korzeniak łopatkowiec i korzeniak szkodliwy.
 5. Pędraki - larwy chrząszczy majowych.
 6. Drutowce. Larwy chrząszczy sprężyków.
 7. Żebernica jeleniówka i sarnica.

    Szkodniki róż - słowo wstępu.
Różne gatunki i odmiany róż są w różnym stopniu podatne lub odporne na szkodniki. Najbardziej wrażliwe na szkodniki są odmiany wielkokwiatowe i wielokwiatowe.
   Występowanie szkodników w znacznym stopniu ograniczają:

 • Właściwa pielęgnacja,
 • odpowiedni rozstaw krzewów,
 • dobrze dobrane stanowisko,
 • zaproszenie do ogrodu ptaków na stałe jako naturalnych łowców szkodników,
 • a także obecność innych gatunków róż w pobliżu.

   Ważne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodników poprzez wygrabienie spod krzewów liści i wycięcie porażonych części roślin oraz usuwanie ich z terenu ogrodu. W opadłych liściach zimuje większość jaj i dorosłych szkodników.
   Występowaniu szkodników sprzyjają przede wszystkim następujące czynniki:

 • Źle dobrane za mokre lub za suche stanowisko dla krzewu róży.
 • Duże zagęszczenie krzewów, co związane jest ze słabą cyrkulacją powietrza.
 • Wysoka wilgotność wokół krzewów i częste moczenie roślin (niewłaściwe podlewanie!).
 • Podatność roku na wylęg szkodników.
 • Wilgotna deszczowa pogoda.

Naturalny niszczyciel szkodników róż   Susza oraz wysoka temperatura sprzyja osiedlaniu się na krzewach róż mszyc oraz przędziorków. Zwalczanie szkodników o ssącym aparacie gębowym (mszyce, skoczki) zapobiega roznoszeniu przez nie chorób wywoływanych przez wirusy i fitoplazmy.
   Gdy występują tu i ówdzie mszyce czy inne podobne szkodniki, powinniśmy je, co prawda, mieć na oku, ale natychmiastowe podjęcie przeciwdziałania lub wręcz zastosowanie toksycznych oprysków jest często zbyt pospieszne. Jeśli powstałe szkody, tak dla rośliny, jak i wyglądu ogrodu wydają się ograniczone, lepiej odczekać, aż zajmą się problemem drapieżne biedronki lub złotooki. W ogrodzie prowadzonym w sposób mniej więcej ekologiczny sprawa rozwiąże się sama, bez naszej ingerencji.

   ŚRODKI CHEMICZNE...
>> Nie mogą trafić w ręce dzieci. Zawsze chemikalia dobrze chowamy i zamykamy!
>> Stosujemy środki chemiczne ściśle i wyłącznie według instrukcji producenta.
>> Przygotowujemy zawsze w odpowiednim stężeniu i podajemy w odpowiedniej dawce. Resztki powinny być utylizowane przez fachowców.
>> Staramy się unikać oprysków w okresie wzmożonej aktywności pszczół. Opryski robimy bardzo wcześnie rano lub późno wieczorem, kiedy już pszczoły nie zajmują się zapylaniem.
>> Opryskiwanie najlepiej przeprowadzać wcześnie rano lub po zachodzie słońca, żeby woda nie spowodowała oparzeń.
>> Zabiegi ochronne rozpoczynamy zimą, stosując środki grzybobójcze, które mają na celu wyeliminowanie zarodników grzybów zimujących w glebie lub w nierównościach kory u podstawy krzewu.
>> Chemię stosujemy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

   >> wróć do spisu treści...

SZKODNIKI RÓŻ CZĘŚĆ II

    Szypszyniec różany. Rhodites rosarum syn. Diplolepis rosae.
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Szypszyniec różany - błonkówka z rodziny galasówkowatych, niewielki, 3-4 mm długości, czarno ubarwiony owad z czerwonymi odnóżami - powoduje powstawanie wielokomorowych narośli, dużych, kulistych, pokrytych długimi, pierzastymi, miękkimi wyrostkami. Larwa szypszyńca w naroślu korzeniaRozwijające się larwy wydzielają hormony roślinne powodujące zniekształcenie i przerost tkanek żywiciela. Zamiast kwiatów i liści powstają duże, włochate zielono żółte i zielono czerwone narośla z kilkoma larwami wewnątrz. W maju dorosłe owady składają jaja na młodych pędach. Spotykany jest najczęściej na pędach dzikich gatunków róż i ich odmian.
W rozmnażaniu występują pokolenia hermafrodytyczne (same samice) i płciowe (samice i samce). Samice składają jaja w pąkach szczytowych dzikiej róży, w ludowej gwarze zwanej szypszyną (stąd nazwa). Larwy osiągają 5 mm dł. Zimują wewnątrz szypszynowych galasów (narośli) i po przepoczwarczeniu, jako obupłciowe pokolenie wygryzają się z nich na wiosnę, gdy zaczynają się rozwijać świeże pąki rośliny żywicielskiej.
   ZAPOBIEGANIE: Rośliny należy kontrolować od początku kwietnia.
   ZWALCZANIE: Porażone pędy z naroślami należy wycinać i niszczyć.

   >> wróć do spisu treści....

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania szypszyńca różanego.

Włochate zielono-żółte i zielono-czerwone narośla szypszyńca

Narośla szypszyńca w przekroju z widocznymi larwami

Włochate zielono-żółte i zielono-czerwone narośla szypszyńca na pędzie róży

Włochate narośla szypszyńca na pędzie róży

Włochate zielono-czerwone narośla szypszyńca

Włochate zielono-żółte i zielono-czerwone narośla szypszyńca

Włochate czerwone narośla szypszyńca na pędzie róży

Narośla szypszyńca na liściu

Włochate zielono-żółte i zielono-czerwone narośla szypszyńca na pędzie róży

   >> wróć do spisu treści...

    Nicienie. Nematoda syn. Nemata.
    OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Wśród nicieni są gatunki pożyteczne, które żywią się bakteriami i grzybami. Inne napadają na drobne zwierzęta glebowe i je zjadają. Większość nicieni żywi się rozkładającą się materią organiczną, użyźniając glebę. Są jednak wśród nicieni gatunki szkodliwe, które obniżają plon uprawianych przez nas roślin. Nicienie często zamieszkują środowisko wodne, ale również glebę. Większość z nich jest pasożytami Nicienie w powiększeniuzwierząt i roślin. Są silnie wydłużone. Niewielkie, osiągają rozmiary od 0,3 mm do około 1,2 mm. Zewnętrzną powłokę ciała stanowi wór powłokowo-mięśniowy składający się z oskórka, nabłonka i pojedynczej warstwy mięśni. Oskórek – (zwany kutikulą) stanowi warstwę ochronną, przepuszcza jedynie wodę i gazy, zbudowany jest on z substancji białkowej. Dzięki niemu nicienie są bardzo odporne na trucizny i niekorzystne warunki środowiska.
Szkodniki te przebijają ścianę komórkową i wprowadzają enzymy trawienne do wnętrza komórek roślinnych. Enzymy wywołują nadmierny rozrost komórek, co powoduje rozwój różnorodnych wyrośli. Do najpospolitszych nicieni - szkodników roślin uprawianych na działkach należy niszczyk zjadliwy, mątwik burakowy i guzak północny Meloidogyne hapla - najczęściej spotykany nicień pod korzeniami krzewów róż. Guzak jest w stanie wnikać w tkanki korzeni Objawy działania nicieni na korzeniachróży. Żeruje wewnątrz korzeni, hamując wzrost krzewu. Przy silnym porażeniu w okresach suszy liście więdną i opadają. Na korzeniach powstają wyrośla wielkości od 1 do 5 mm, w których znajdują się samice.
Korzeniak łopatkowiec Pratylenchus crenatus i korzeniak szkodliwy P. penetrans to kolejne dwa gatunki nicieni występujących wewnątrz systemu korzeniowego róż. W wyniku żerowania na tkankach tworzą się nekrotyczne plamy, a rozwój krzewu jest zahamowany.
   ZAPOBIEGANIE: Przed posadzeniem róż należy sprawdzić, czy na systemie korzeniowym nie ma nicieni. Wyrośla i nekrotyczne plamy na korzeniach kwalifikują roślinę do zniszczenia. Usuwać i niszczyć (spalić) pojedyncze rośliny, które zostały porażone przez nicienie. Sadzić zawsze zdrowe ładne okazy róż bez oznak chorobowych na korzeniach.
   ZWALCZANIE: Należy zastosować preparat znany na naszym rynku od dawna Basamid 97 GR. Środka tego używa się do odkażania podłoża. Jest on bardzo dobrym preparatem nicieniobójczym. Do zwalczania nicieni dopuszczony jest w naszym kraju także środek Temik 10 GR.
Rośliny można chronić przed szkodnikami, nie tylko opryskując je preparatami, ale też sadząc na rabatach gatunki roślin, które będą je odstraszać.
Sadząc w ogrodzie aksamitki, nagietki lub kosmosy pod krzewami różanymi zwalczamy nicienie.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania nicieni.

Nicień

Objawy działania nicieni w korzeniach, widoczne zgrubienia

Działanie nicieni w korzeniach sałaty

Nicienie zbliżenie

   >> wróć do spisu treści...

    Gózak północny. Meloidogyne hapla.
   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Gózak północny jest to gatunek nicienia z rodziny mątwikowatych (Heteroderidae). Zwany jest potocznie nicieniem białym, a jego rozmiary to około 0,5-0,9 mm. Występuje dymorfizm płciowy. Samice mają ciało gruszkowate, a samce robakowate. Wiosną z jaj które przeważnie można spotkać w korzeniach i glebie, wylęgają się larwy. Larwy po wykluciu wnikają do roślin, gdzie odbywa się ich rozwój. Liczba pokoleń w ciągu roku: 2 - 4. Płodność - 1000 jaj. Zimuje larwa w osłonce jajowej w korzeniu. Larwy po wniknięciu do korzeni rozwijają się. Sposób żerowania szkodnika wywołuje nadmierne powiększanie się otaczających komórek i powstawania małych wyrośli, w których umieszczone są tysiące jaj szkodnika. Żeruje wewnątrz korzeni, hamując wzrost krzewu. Objawy – guzowate zgrubienia na korzeniach.
   ZAPOBIEGANIE: Przed posadzeniem róż należy sprawdzić, czy na systemie korzeniowym nie ma nicieni. Wyrośla i nekrotyczne plamy na korzeniach kwalifikują roślinę do zniszczenia. Usuwać i niszczyć (spalić) pojedyncze rośliny, które zostały porażone przez nicienie. Sadzić zawsze zdrowe ładne okazy róż bez oznak chorobowych na korzeniach.
   ZWALCZANIE: Po podkopaniu korzeni słabo rosnącej i marniejącej róży i zauważeniu typowych objawów gózaka - guzowate zgrubienia na korzeniach - krzew wykopujemy i palimy bądź wyrzucamy do śmietnika. Nie sadzimy w tym miejscu przez kilka 4 - 6 lat krzewu róży lub wymieniamy w miejscu wykopania krzewu ziemię na głębokości 50 - 70 cm. Wybraną ziemię ze szkodnikami zakopujemy głęboko w kącie ogrodu.

   >> wróć do spisu treści...

    Korzeniak łopatkowiec i korzeniak szkodliwy. Pratylenchus penetrans.
   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Gatunek nicienia z rodziny Pratylenchidae. Uszkadzają dorosłe, larwy oraz nimfy. Szkodnik upraw sadowniczych, ogrodniczych i ozdobnych. Żeruje na korzeniach. Powoduje nekrotyczne plamy, później czernienie. System korzeniowy ulega znacznej redukcji. Jaja składane są do gleby. Do 5 pokoleń w ciągu roku. Wnikają przez korzenie. Szkodniki pasożytują na korzeniach jako endopasożyty, a rzadziej ektopasożyty (P. thornei). Porażone korzenie pokrywają się nekrotycznymi plamami, z czasem czernieją, natomiast system korzeniowy ulega silnej redukcji, wliczając w to całkowity brak korzeni bocznych. Ponadto, korzenie porażone przez korzeniaki łatwo są porażane przez patogeniczne grzyby glebowe. W wyniku uszkodzenia korzeni wzrost roślin jest słabszy, co doprowadza do zahamowania wzrostu, żółknięcia liści oraz więdnięcia, a nawet zamierania roślin.
   Wszystkie stadia larwalne i dorosłe samice są inwazyjne i zdolne do wniknięcia z gleby do korzeni oraz opuszczenia ich w każdym miejscu. Korzeniaki przenikając do tkanki korzeni drążą rozległe jamy. Zniszczone fragmenty korzeni są opuszczane przez szkodniki, które przenoszą się na części nie uszkodzone. W zaschniętych korzeniach nicienie giną. Korzeniak szkodliwy rozmnaża się płciowo, podczas gdy u innych nicieni rozmnażanie jest wyłącznie partenogenetyczne. Pełny cykl rozwojowy korzeniaka szkodliwego trwa 30-98 dni. W naszych warunkach klimatycznych w gruncie rocznie rozwija się około 5 pokoleń tego szkodnika.
   ZAPOBIEGANIE: Przed posadzeniem róż należy sprawdzić, czy na systemie korzeniowym nie ma nicieni. Wyrośla i nekrotyczne plamy na korzeniach kwalifikują roślinę do zniszczenia. Usuwać i niszczyć (spalić) pojedyncze rośliny, które zostały porażone przez nicienie. Sadzić zawsze zdrowe ładne okazy róż bez oznak chorobowych na korzeniach.
   ZWALCZANIE: Po podkopaniu korzeni słabo rosnącej i marniejącej róży i zauważeniu typowych objawów gózaka - guzowate zgrubienia na korzeniach - krzew wykopujemy i palimy bądź wyrzucamy do śmietnika. Nie sadzimy w tym miejscu przez kilka 4 - 6 lat krzewu róży lub wymieniamy w miejscu wykopania krzewu ziemię na głębokości 50 - 70 cm. Wybraną ziemię ze szkodnikami zakopujemy głęboko w kącie ogrodu.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady żerowania korzeniaka szkodliwego.

Nicień korzeniak szkodliwy

Objawy żerowania korzeniaka - widoczne zgrubienia na korzeniach

Korzeniak w zbliżeniu mikroskopowym

   >> wróć do spisu treści...

    Pędraki - larwy chrząszczy majowych.
   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Pędraki to larwy chrabąszczy. Te duże chrząszcze o czarnych głowach i brunatnych pokrywach są pospolite i ogólnie Pędraki - larwy chrząszczyznane. Ich larwy - pędraki - są biało-żółte, grube, wygięte, osiągają długość do 6 cm. Pędraki żyją w glebie (zimą schodzą nawet na głębokość 1m). Do prawidłowego rozwoju pędraki muszą mieć stanowisko suche i o południowo zachodniej wystawie. Właśnie w takie miejsca chrząszcze składają jaja. Pędraki od chwili wylęgu z jaja do chwili przepoczwarzenia w dorosłego owada żyją 4 lata. W pierwszym roku żerują w warstwie próchnicznej, potem żyją i żerują w korzeniach roślin. Dorosłe chrabąszcze objadają liście drzew, pędraki zaś zjadają młode siewki i rozsady roślin, u starszych roślin wygryzają korzenie co doprowadza do zamierania rośliny. W dzień, pod ziemią, podgryzają pędy roślin, nocą zaś wychodzą na powierzchnię i ogryzają liście zwisające nisko ponad Pędrak w zbliżeniuziemią. W poszukiwaniu pokarmu są w stanie migrować na znaczne odległości, nawet kilkadziesiąt metrów. Nie gardzą korzeniami drzew owocowych, co może powodować ich zamieranie lub słaby rozwój.
   ZAPOBIEGANIE: Likwidujemy pobliskie nieużytki i zadarnienia, w których mogą przebywać pędraki. Chronimy naturalnych wrogów pędraków, czyli jeże, ryjówki, ptaki, nawet krety, chrząszcze biegaczowate i kusakowate, drapieżne pająki, a szczególnie kosarze Opilionidea. Przesiewamy kompost przed dodaniem do gleby.
   ZWALCZANIE: Strząsamy chrząszcze z drzewek, zbieramy je i niszczymy.
Bardzo skuteczną metodą niszczenia pędraków jest ich zwabianie i wyłapywanie. Za przynętę służą przekrojone kawałki ziemniaków, buraków, Dorosły chrząszczmarchwi, które zakopuje się w ziemi na głębokości 5-10 cm w oznaczonych miejscach. Co 2-4 dni należy sprawdzić przynętę, wybrać i zniszczyć szkodniki które się w nich znajdują oraz wyłożyć świeżą przynętę.
Najlepszym jednak rozwiązaniem przy dużej liczbie pędraków jest zastosowanie biopreparatu o nazwie Larvanem na bazie owadobójczego nicienia (jest on również stosowany przeciwko larwom opuchlaków).
Z preparatów chemicznych: stosowanie preparatu do gleby jesienią, bezpośrednio po zbiorze roślin lub na wiosnę przed siewem lub posadzeniem:
Basudin 10 GR ( 80-120 kg/ha) - 60 dni karencji lub Diazinon 10 GR (80-120 kg/ha) - 60 dni karencji. Pamiętać należy aby temperatura podłoża była powyżej 15oC, preparat mieszamy z glebą do głębokości gleby 10 - 20 cm.
Środki przy podlewaniu roślin: Basudin 25 EC (0,1%; 0,5l cieczy na mb. rzędu), Basudin 600 EW (0,04%; 0,5l cieczy na mb. rzędu), Diazinon 250 EC (0,1%; 0,5l cieczy na mb. rzędu), Diazol 250 EC (0,1%; 0,5l cieczy na mb. rzędu) - wszystkie posiadają 60 dni karencji.
   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady pędraków oraz chrząszczy majowych.

   >> wróć do spisu treści...

    Drutowce - larwy chrząszczy sprężyków.
   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Larwy chrząszczy sprężyków - drutowce to żółte, żółtobrązowe lub słomkowo-żółte larwy o długości 15-25 mm (zależnie od gatunku), spotykane najczęściej w glebach próchnicznych. Larwa drutowca - chrząszcza sprężykaWgryzają się one do korzeni i szyjki korzeniowej drążąc korytarze i zanieczyszczając je odchodami. Żerują w strefie korzeniowej roślin, do głębokości 20 cm.
   W zależności od gatunku, okres rozwoju szkodnika trwa od 2 do 4 lat. Owady dorosłe (chrząszcze) odżywiają się różnym pokarmem - rozkładającą się materią organiczną, mogą też żerować na roślinach wygryzając tkanki. Podcinają szyjki korzeniowe roślin i wgryzają się do dolnej części łodyg; uszkodzone w ten sposób rośliny zamierają. Zjadają wysiane nasiona i niszczą kiełki. Chrząszcze są zazwyczaj ciemno ubarwione, długości do 17 mm. Odwrócone na grzbiet, odbijają się od podłoża wydając charakterystyczny trzask. W ostatnich latach drutowce są szczególnie licznie notowane na uprawach marchwi i buraków. Chętnie żerują również w korzeniach pasternaku.
Dorosłe sprężyki to cała rodzina chrząszczy pojawiających się w maju na liściach różnych roślin. Skutki ich żerowania są niewielkie i nie mają znaczenia dla rozwoju roślin.
   ZWALCZANIE: Larwy usuwamy mechanicznie - ręcznie. W małych ogródkach nie zwalczamy osobników dorosłych, chyba, że potrafimy poszczególne gatunki Żerujące larwy drutowcówchrząszczy sprężykowców odróżnić od pożytecznych chrząszczy biegaczowatych czy kusakowatych.
Ponadto likwidujemy nieużytki, ugory i zadarnienia, bo tam właśnie chętnie żerują. Wzruszamy w dni słoneczne powierzchniową warstwę gleby, co powoduje, że giną przesuszone jaja, drutowce i pędraki. Niszczymy chwasty (szczególnie perzu, który jest przysmakiem drutowców). Chronimy naturalnych wrogów sprężykowców: ptaki, krety, ryjówki i chrząszcze biegacze (popularnie zwane szczypawkami).
Do zwalczania drutowców i pędraków można używać doglebowych owadobójczych preparatów chemicznych: Basudinu 10G lub Diazinonu 10G: 0,8 - 1,2 kg na 100 m2 (więcej preparatu stosuje się przeciwko starszym larwom). Preparat trzeba wiosną lub jesienią wymieszać z glebą do głębokości 10-20 cm.

   >> wróć do spisu treści...

   Poniżej przedstawiono przykłady drutowców.

Larwa drutowca

dorosły owad chrząszczy sprężyków

larwy chrząszczy sprężyków

larwy chrząszczy sprężyków - uszkodzona roślina

larwy chrząszczy sprężyków - kolonia

rzeczywista wielkość larwy chrząszczy sprężyków w porównaniu ze złotówką

   >> wróć do spisu treści...

    Żebernica jeleniówka i sarnica.
   OBJAWY I ROZPRZESTRZENIANIE: Żebernica jeleniówka i sarnica są pilarzami. Ich larwy żerują podobnie jak psowaczy, początkowo zeskrobują miękisz z dolnej strony liści, później wygryzają nieregularne dziury między nerawami liścia. W ciągu roku występują trzy pokolenia szkodnika, larwy pierwszej generacji żerują do połowy czerwca, drugiej w lipcu do początku sierpnia a trzeciej w sierpniu do początku września.
   ZWALCZANIE: Larwy szkodników pilarzowatych zwalczamy stosunkowo łatwo w porównaniu z innymi szkodnikami. Larwy żerują na powierzchni liści. Wystarczy krzewy opryskać preparatem o działaniu kontaktowym, np. z grupy pyretryn - ABC przeciwko szkodnikom na roślinach ozdobnych AL, Plant Spray, AE lub pyretroidów - ABC na mszyce AL, Polysect Hobby AL.

   >> wróć do spisu treści...

Koniecznie zobacz =>SZKODNIKI RÓŻ CZĘŚĆ I

- Opracowanie: Krzysztof Janczewski, listopad 2008 -


KONIECZNIE PRZECZYTAJ

Koniecznie zobacz niezwykle ciekawą ofertę róż miniaturowych...
Kalendarz ogrodniczy na rok 2017« wstecz   

REKLAMA
reklama google

POLECAMY!

KONTAKT
biuro@oczarjk.pl
GG: 42335517
Skype: oczarjk
do 15-ej: 604-197-556,
po 15-ej: 692-474-891,

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja przesyłka została wysłana zadzwoń (najlepiej po południu ok. godz. 16-19-ej) na nr tel.: 604-197-556

OSTATNIO DODANE

POGODA NA DZIŚ


REKLAMA WP
reklama_wp


© oczarjk.pl RÓŻE PNĄCE  | RODODENDRONY  | POWOJNIKI  | NARZĘDZIA OGRODNICZE  | programowanie stron
 

krzewy liściaste | BORÓWKI | rododendrony wielkokwiatowe | BYLINY OZDOBNE | KAKTUSY | Z ciekawym efektem | osoby prywatne | ŻURAWINY | rododendrony królewskie | DRZEWA LIŚCIASTE | Wyjątkowe warzywa i owoce | Ozdobne byliny i kwiaty | PORZECZKI | DRZEWA OWOCOWE | rododendrony jakuszimańskie | CZEREŚNIE | Rzadkie zioła i przyprawy | IGLAKI | rododendrony williamsianum | AGRESTY | Egzotyczne pnącza | KWIATY NA BALKON I TARAS | KAKTUSY | JEŻYNY | rododendrony repens | KRZEWY LIŚCIASTE | Niespotykane krzewy i drzewa | WINOROŚL | rododendrony miniaturowe | KRZEWY OWOCOWE | JAGODY | rododendrony DUŻE | Nasiona na poplon | MALINY | PNĄCZA | rododendrony WIELKIE | Nasiona iglaków | ROŚLINY DO OCZEK WODNYCH | ARONIA | rododendrony PALIK | Nasiona drzew liściastych | RODODENDRONY AZALIE | azalie wielkokwiatowe 5 LETNIE | Nasiona krzewów ozdobnych | RÓŻE | azalie japońskie | Nasiona roślin miododajnych | TRAWY OZDOBNE I PAPROCIE | Nasiona palm | róże wielkokwiatowe | WRZOSOWATE | ZIOŁA | róże wielokwiatowe rabatowe | CEBULE WIOSENNE | róże pnące | róże okrywowe | CEBULE JESIENNE | róże parkowe | CEBULE SPECIAL | NASIONA CIEKAWYCH ROŚLIN | róże angielskie | ROŚLINY CYTRUSOWE | róże dzikie | róże miniaturowe | KSIĄŻKI | WSZYSTKO O RÓŻACH | WSZYSTKO O RÓŻANECZNIKACH | NAWOZY | WSZYSTKO O TRAWACH | WSZYSTKO O BYLINACH | PORADY O BORÓWKACH | róże jadalne | ZIEMIA DO ROŚLIN | Nawóz do róż | SZTUKA W OGRODZIE | Nawóz do rododendronów | Nawóz do borówek | PORADY OGRODNICZE | Książki o bylinach | Drzewa i krzewy ozdobne | Książki o trawach | Książki o iglakach | Zakładanie i pielęgnacja ogrodu | Kalendarze ogrodnicze | Rośliny pokojowe | Zwierzęta domowe | Gleba i skały | Nad wodą | Przyroda Polski i Świata | Kuchnia | ROK W OGRODZIE | CHOINY | CISY | CYPRYSIKI | JAŁOWCE | JODŁY | MODRZEWIE | SOSNY | ŚWIERKI | ŻYWOTNIKI TUJE | IGLAKI INNE | GRUSZE | WIŚNIE | JABŁONIE | ZDROWA ŻURAWINA | Dalie ciemnolistne | Dalie dekoracyjne | Dalie kaktusowe | Dalie karłowe | Dalie kuliste | Dalie pomponowe | Dalie karłowe | Pacioreczniki | Lilie Specjal i azjatyckie | Lilie doniczkowe | Lilie orientalne | Lilie drzewiaste | Lilie trąbkowe | Lilie LA i OT | Lilie tygrysie | Liliowce ogrodowe | WSZYSTKO O CEBULOWYCH | Irysy | WRZOSOWATE RÓŻNE | Magnolie | ŚLIWY | TRUSKAWKI POZIOMKI | Cebule specjal | PIGWY | WSZYSTKO O ZIOŁACH | MORELE | BRZOSKWINIE | NEKTARYNY | PNĄCZA INNE | Powojniki wielkokwiatowe wczesne | Powojniki wielkokwiatowe późne | Powojniki Viticella | Powojniki botaniczne | Powojniki Tangutica | Powojniki bylinowe | byliny na ABCDE | byliny na FGHIJ | byliny na KLMNO | byliny na PQRST | byliny na UWYZŹŻ | Ziemia do wysiewu | Ziemia uniwersalna | Obrazy kwiaty ogród | INNE CIEKAWE | CHOROBY I SZKODNIKI | ZIOŁA | TRAWY OZDOBNE | DRZEWA LIŚCIASTE | FORMY PIENNE | ROŚLINY DO OCZEK WODNYCH | PAPROCIE | MORWY | Kwiaty na balkon i taras | ZDROWA ŚWIDOŚLIWA | Cytryny | Nasiona wodne |

//reklama wp.pl adkontekst