Cyprysik Lawsona
Chamaecyparis lawsoniana
Cyprysik Lawsona to jedna z bardziej popularnych odmian w naszym kraju. Drzewko zwarte, silnie zagęszczone, o pędach skierowanych niemal pionowo w górę i stożkowatym bądź kolumnowym pokroju. Rośnie stosunkowo wolno, ok. 10-15cm rocznie, choć z czasem przyśpiesza i może dorosnąć nawet do 8m wysokości. Ulistnienie miękkie w dotyku, niebieskozielone. Jesienią nawet przechodzące w stalowe. Bardzo dobra odmiana do kompozycji barwnych, stosowana często na żywopłoty, choć niejednokrotnie niszczona przez mroźne, wysuszające wiatry. Kora rośliny jest początkowo szarobrunatna lub zielonkawa i gładka, a później ciemnieje. Na pniach ma postać dużych, podłużnych płatów. Igły rośliny są łuskowate, z gruczołami żywicznymi, gęsto przylegające (w naturze zwykle niebieskawozielone). Kwiaty jednopienne, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków cyprysików – różowe lub czerwone. Szyszki tych roślin są maleńkie, kuliste, o średnicy do 0,8 cm. Pokryte są biało-niebieskim woskowym nalotem.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Dobrze znosi cięcie. Roślina jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie ziemi.
- Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana)- występuje wzdłuż północnoamerykańskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego, na obszarach o dużej wilgotności powietrza i łagodniejszych zimach. Wyróżnia się delikatnością koron, płaskimi pędami rozgałęzionymi wachlarzowato w jednej płaszczyźnie, wiosenną porą czerwono wybarwionymi kwiatami pręcikowymi.
- Lubi świeże, próchnicze, dostatecznie wilgotne gleby. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale równie dobrze znosi półcień. Z uwagi na słabą mrozoodporność wymaga stanowisk ciepłych, wilgotnych i osłoniętych. W Polsce najlepiej rośnie w zachodnich rejonach kraju, w cieplejszych, obfitych w opady rejonach podgórskich.
|