Jałowiec pospolity
Juniperus communis
Jałowiec pospolity to krzew o bardzo zmiennej wysokości i pokroju. Może mieć prosty od nasady pień i kolumnową koronę albo płasko rozłożone, nieregularnie pokładające się pędy. Rzadziej rośnie jako drzewo, dorasta wtedy do 15 m wysokości i ma stożkowatą koronę. Kora jałowca jest szarobrunatna do ciemnobrązowej o czerwonawym zabarwieniu, łuszczy się długimi pasmami. Pędy pokryte są igłami (przekształconymi liśćmi), zebranymi po trzy w okółku. Są sztywne, zazwyczaj ostre i kłujące, o długości 1-1,5 cm, szarozielone, z występującym z wierzchu pośrodku szerokim białym pasem i wąskimi, zielonymi smugami brzeżnymi. Od dołu liść jest wypukły, na grzbiecie ma bruzdę. Jałowiec pospolity to bardzo popularny, długowieczny, mrozoodporny i niewybredny krzew, który rośnie chętnie na glebach piaszczystych i jałowych (ciągłe nawożenie gleby eliminuje jałowca na danym terenie). Występuje w borach sosnowych jako podszyt, na wydmach i na nieużytkach, na terenach odsłoniętych i silnie nasłonecznionych. Jest odporny na zanieczyszczenia, nadaje się do założeń wielkomiejskich, np. w parkach i ogrodach. Jałowiec jest gatunkiem światłolubnym, ale poradzi sobie równie dobrze w mocno zacienionych miejscach i na torfowiskach (wyjątek stanowią bagna i tereny stale zalewane). Toleruje szeroki zakres pH gleby i jej zasolenie.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Jałowce pospolite rosną w suchych lub wilgotnych lasach iglastych lub mieszanych, lasach liściastych, odsłoniętych skałach, suchych pastwiskach, polanach leśnych, a nawet na obrzeżach pól i dróg. Jest to najbardziej rozpowszechnione drzewo iglaste na świecie, może rosnąć w niezwykłym zakresie siedlisk. Nie tolerują cienia.
- Jagody można stosować na surowo lub gotować. Są one zwykle zbierane jesienią, kiedy są w pełni dojrzałe, a następnie suszone do późniejszego wykorzystania. Owoc jest często stosowany jako środek aromatyzujący i jest niezbędnym składnikiem dżinu. Jagody można również wykorzystać do herbaty. Herbatę wytwarza się przez gotowanie liści i łodyg. Jagody są znane jako leczniczy środek, a także jako przyprawa.
- Łacińska nazwa Juniperus pochodzi od rzymskiej nazwy jałowca sabińskiego używanego w średniowieczu jako środek poronny (łac. iuvenis = młoda kobieta, parere = rodzić). Na Warmii i Mazurach mówiono na niego kadyk (stąd kadykowe jagody), na Kaszubach - jiglena, jałowc, na Pomorzu - brzewik, a na Wileńszczyźnie jadłowiec. Nazwa polska wywodzi się od ubogich, jałowych nieużytków, na których jałowiec jest obecny.
|