Cis pospolity
Taxus baccata
Cis pospolity to drzewo lub duży krzew o powolnym wzroście. Pokrój drzewa jest szeroki, rozłożysty, ze skośnie odstającymi pędami i powyginanymi końcami pędów przewodnich. Cis pospolity Aurea Decora Taxus Może rosnąć zarówno w formie krzewiastej jak i drzewiastej. Osiąga wysokość do 2 metrów i 3 m średnicy, nadaje się do mniejszych ogrodów. Cisy są idealnym materiałem na żywopłoty, a zwolennicy tworzenia z roślin różnych figur geometrycznych i fantazyjnych kształtów wyczarowują z cisa kule, stożki i przeróżne postacie. Cisy bardzo dobrze znoszą cięcie i strzyżenie. Zagęszczają się doskonale nawet po silnym radykalnym przycięciu. Najlepszą porą cięcia i strzyżenia jest wczesna wiosna, oraz późne lato. Głównym atutem tej odmiany jest ciekawe złocistożółte ulistnienie, na starszych pędach przechodzące w jasnozielone i wydłużone ok. 4,5 cm. Ze względu na wszechstronne zastosowanie cis polecany jest w ogrodach przydomowych jako świetnie zacieniająca roślina bądź na eksponowanym miejscu. Super sprawdza się jako żywopłot. Polecany na formowane żywopłoty i strzyżone figury ogrodowe.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Cis pospolity jest długowiecznym, iglastym krzewem lub niedużym drzewem. W Europie znane są osobniki, których wiek określany jest na ponad 1500 lat.
- Na stanowiskach naturalnych cis pospolity jest objęty ścisłą ochroną gatunkową ze względu na zagrożenie wyginięciem. Najwięcej stanowisk tego gatunku występuje na Pojezierzu Pomorskim, w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich.
- W nasadzeniach ogrodowych cis pospolity jest gatunkiem nadającym się wręcz idealnie na formowane żywopłoty. Cis jest rośliną dwupienną – kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na różnych osobnikach. Wszystkie części rośliny oprócz osnówek są trujące, zawierają duże ilości alkaloidów (m. in. taksyny).
|