Nasiona Aster chiński
Aster callistephus chinensis
Aster chiński to jednoroczna roślina należąca do rodziny astrowatych. Jego prawidłowa botaniczna nazwa to gwiazdosz, jednak gatunek ten zarówno potocznie i w literaturze przyjął się jako aster. Obszarem jego występowania są Chiny i Japonia, ale wiele odmian jest uprawianych w Polsce.
Aster chiński ma wzniesione, nieco owłosione i rozgałęzione u dołu pędy. Liście są owalne lub owalnolancetowate, gęsto zgrupowane pod koszyczkiem tworzą jakby „kołnierzyk”. Koszyczki kwiatowe mają różną budowę: chryzantemowe, piwoniowe, igiełkowe, pomponowe, i barwy: białe, żółte, kremowe, łososiowe, różowe, czerwone, liliowe, fioletowe, bordowe. Aster chiński ma wzniesione, nieco owłosione i rozgałęzione u dołu pędy. Liście są owalne lub owalnolancetowate, gęsto zgrupowane pod koszyczkiem tworzą jakby „kołnierzyk”. Koszyczki kwiatowe mają różną budowę: chryzantemowe, piwoniowe, igiełkowe, pomponowe, i barwy: białe, żółte, kremowe, łososiowe, różowe, czerwone, liliowe, fioletowe, bordowe.
Aster chiński wymaga gleb dość wilgotnych, żyznych, starannie przygotowanych i nawiezionych nawozami organicznymi już na jesieni. Wymaga słonecznego stanowiska. Nie należy sadzić astrów chińskich w tym samym miejscu w kolejnym roku.Podczas wegetacji konieczne jest nawadnianie i zasilanie roślin szybko działającymi nawozami mineralnymi.
Astry chińskie rozmnaża się przez nasiona wysiewane w połowie marca do ciepłego inspektu lub w kwietniu do inspektu zimnego lub na rozsadnik. Siewki pikuje się, gdy pojawi się drugi liść. Astry chińskie uprawiane na kwiat cięty wysadza się w pierwszej połowie maja na miejsce stałe w rozstawie 30 x 35 cm. Rośliny przeznaczone na kwietniki wysadza się w tym czasie na rozsadniku w rozstawie 20 x 25 cm. Na miejsce stałe przenosi się je dopiero w połowie lata (można przesadzać podczas kwitnienia, ale z dużą bryłą ziemi).
Wysokie odmiany astrów chińskich nadają się na kwiat cięty, średnio wysokie najlepiej prezentują się na kwietnikach, a niskimi obsadza się obwódki i kwietniki oraz donice i skrzynki balkonowe.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion już stratyfikowanych, gotowych do wysiania.
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Aster chiński został sprowadzony do Europy w XVIII w. Dziś jest dostępny w dużej ilości ciekawie uformowanych i wybarwionych odmian. Długi czas kwitnienia i szeroka gama barw sprawiają, że jest jedną z najpopularniejszych roślin rabatowych.
- Aby skłonić rośliny do zawiązywania nowych pędów kwiatowych, na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiaty (razem z pędem). Astry chińskie są często porażane przez chorobę grzybową. Ponieważ zarodniki grzybów znajdują się w ziemi, miejsce uprawy astrów powinno się co roku zmieniać (rośliny mogą powrócić w to samo miejsce po 8 latach).
- Dostojna nazwa aster ma także bardziej swojsko brzmiące odpowiedniki: michałek i marcinek, a obie wiążą się z czasem kwitnienia astrów. I tak michałkami nazywa się je ze względu na 29 września, czyli dzień św. Michała, marcinkami zaś ze względu na 24 października, a więc dzień św. Marcina, kiedy to oprócz astrów prawie nic już nie kwitnie.
- Dostojna nazwa aster ma także bardziej swojsko brzmiące odpowiedniki: michałek i marcinek, a obie wiążą się z czasem kwitnienia astrów. I tak michałkami nazywa się je ze względu na 29 września, czyli dzień św. Michała, marcinkami zaś ze względu na 24 października, a więc dzień św. Marcina, kiedy to oprócz astrów prawie nic już nie kwitnie.
- Nasiona powinny być zaprawione przeciwko chorobom grzybowym, a ziemia w inspekcie zdezynfekowana.
DLACZEGO WARTO KUPIĆ U NAS
- Jesteśmy w czołówce wśród internetowych sprzedawców produktów dla domu i ogrodu.
- Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży ogrodniczej. Cieszymy się zaufaniem naszych klientów dzięki rzetelności świadczonych usług i naszemu profesjonalizmowi.
- Produkty, które Państwu proponujemy cechują się wysoką jakością, korzystamy z usług tylko sprawdzonych producentów.
- Zawsze służymy pomocą, doradzamy oraz zapewniamy miłą i fachową obsługę.
|