Okra Piżmian jadalny
Nasiona Okra Piżmian
Abelmoschus esculentus
Okra należy do rodziny roślin ślazowatych, a jej częścią jadalną są wydłużone, zielone owoce, przypominające wyglądem duże papryczki chili. Pokrywająca je gruba, mięsista skórka jest matowa i delikatnie owłosiona, a po przekrojeniu przybiera kształt gwiazdki z widocznymi wewnątrz, kremowymi nasionami.
Uprawiana jest ze względu na właściwości lecznicze kwiatów, jadalne owoce oraz w celach ozdobnych. Piżmian jadalny pochodzi z kontynentu afrykańskiego, co sprawia, że ma stosunkowo wysokie wymagania dotyczące uprawy. Sprzyjają jej wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie. W klimacie umiarkowanym uprawia się ją pod osłonami w szklarniach lub tunelach. W tych warunkach jest rośliną jednoroczną. Dorasta zwykle do wysokości około 1–1,5 metra. Preferuje dobrze przepuszczalną glebę o pH około 6,0–6,5. Charakteryzuje się dużymi, dłoniastymi liśćmi o wcinanych brzegach. Posiada wyraziste kwiaty o barwie kremowo-beżowej z bordowym środkiem. Częścią jadalną ketmii są jej owoce. Mają one wydłużony kształt, zielony kolor i kanciasty przekrój. Przypominają nieco papryczki chili. W ich środku znajdują się nasiona, które również można konsumować.
Opakowanie zawiera 20 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Nasiona okry dostarczają również dobrej jakości tłuszczy o działaniu hipocholesterolemicznym, które wpływają na zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego we krwi i ogólną poprawę profilu lipidowego.
- W smaku okra przypomina nieco połączenie smaków cukinii, bakłażana oraz fasoli szparagowej.
- Okrę możemy dodawać do zup, sosów, potrawek mięsnych i warzywnych, świetnie łączy się z czosnkiem, imbirem, cebulą czy pomidorami. Aby wzmocnić jej trochę nijaki smak, warto do potraw z okry dodać ostre przyprawy, chociażby curry.
Okra z pomidoramiSKŁADNIKI (3 porcje):
500g okra,
1 cebula, pokrojona w kostkę,
2-3 łyżki oliwa,
4-5 średnie pomidory, pokrojone na kawałki
4 ząbki czosnku, pokrojone w plastry
pół cytryny do okry
pół cytryny do garnka
1½ szkl. gorącej wody
sól dla smaku
parę gałązek kopru zielonego
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Okrę umyć ,skropić sokiem z cytryny i pozostawić na 10-15 minut.
Cebule obrana pokroić w kostkę i zeszklić na patelni na oliwie.
Jak cebula będzie złotego koloru,dodać pomidory i plasterki czosnku. Wymieszać i gotować przez około 10 minut.
Włożyć okrę z sokiem do naczynia z cebulą czosnkiem i pomidorami.
Wycisnąć sok z drugiej połowy cytryny .Nie mieszać ,przykryć i gotować 5-6 minut. Następnie wlać 1½ szklanki gorącej wody, dodać sól. Gotować pod przykryciem około 20-30 minut, aż okra będzie miękka.
|