Nasionaiwi Kiwi agrest chiński
Nasiona Kiwi agrest chiński
Actinidia
Aktinidia Chińska potocznie znana jako Kiwi, pochodzi z Chin, jest pnączem , uprawianym w Nowej Zelandii, w Australii, Kalifornii, Chile, Południowej Afryce i nad Morzem Śródziemnym. Jest rośliną dwupienną, na osobnych roślinach występują kwiaty męskie i żeńskie.
Aktinidia kwitnie w maju, kwiaty koloru kremowego i białego, po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się smaczne, jadalne owoce znane pod nazwą Kiwi. Owoce brązowe i owłosione, mają kształt jajowaty, często bardziej wydłużony, o wielkości kurzego jaja. Owoce Aktinidii dojrzewają jesienią, a po osiągnięciu dojrzałości spożywczej nie przejrzewają i nie spadają. Mogą pozostać na roślinie ponad 2 miesiące. Ogromną zaletą owoców Aktinidii Chińskiej jest to, że zawierają bardzo dużo witaminy C. Kiwi wymaga gleby żyznej i lekko kwaśnej, stale umiarkowanie wilgotnej ale nie zalewowej. Miejsce pod uprawę odchwaszczamy, spulchniamy i zasilamy kompostem z dodatkiem hydrożelu.
Opakowanie zawiera 30 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Szkodliwe połączenia: kiwi + żelatyna
Owoc zawiera związek, który rozkłada kolagen, a żelatyna składa się głównie z kolagenu. Dlatego galaretka z kiwi nigdy się nie zetnie. By unieszkodliwić ten związek, kiwi należy sparzyć.
- Kiwi nosi miano superfoods, czyli produktu żywnościowego, który wspomaga nasze zdrowie. Jak sugerują dotychczasowe wyniki badań naukowych, codzienne spożywanie tego owocu obniża ryzyko rozwoju chorób oraz wzmacnia układ odpornościowy.
- Kiwi pochodzi z Chin. W XIX wieku jako roślina ozdobna rozprzestrzeniała się po innych krajach. Jednak dopiero wiek później owoc otrzymał swoją nazwę, ponieważ mieszkańcy Nowej Zelandii stwierdzili, że przypomina on ptaka kiwi. Do tego podobieństwa przyczynił się meszek znajdujący się na skórce owocu.
Pyszne desery z kiwi
SKŁADNIKI :
250 ml śmietany 30%
250 g sera mascarpone
1 szklanka cukru pudru
7 kiwi
1 łyżka cukru
1 białko
Szczypta soli
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Białko ubijamy z dodatkiem soli.
Do ubitej dodajemy powoli 1 łyżkę cukru i ¾ szklanki cukru pudru.
Dokładnie mieszamy.
Z powstałej masy wyciskamy na blachę do pieczenia niewielkie kulki.
Pieczemy w piekarniku w temperaturze 100°C przez około 15-20 minut.
Upieczone bezy odstawiamy do ostygnięcia.
Śmietanę ubijamy na sztywną pianę.
Ubitą śmietanę dodajemy do serka mascarpone, cały czas mieszając.
Do powstałego kremy wsypujemy ¼ szklanki cukru pudru i powoli miksujemy.
Kiwi obieramy i kroimy w plastry.
W pucharkach układamy bezy, następnie krem i plastry kiwi.
Deser podajemy lekko schłodzony.
|